Dział spadku

Z chwilą stwierdzenia nabycia spadku pomiędzy spadkobiercami zachodzi wspólność majątkowa w odniesieniu do spadku po zmarłym - jest to stan przejściowy zmierzający do nabycia spadku. Następnym krokiem jest bowiem konieczność podziału rzeczy należących do spadku pomiędzy spadkobierców.

Działu spadku można dokonać poprzez rozdysponowanie majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców w umowie o odpowiedniej formie i treści. Jest to możliwe w sytuacji, gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału konkretnych składników spadku. Forma umowy zależy w dużej mierze od tego, co wchodzi w skład majątku spadkowego. Przykładowo, jeżeli w skład majątku po zmarłym wchodzi nieruchomość, wymaganą formą umowy ze względu na charakter prawa rzeczowego będącego przedmiotem podziału jest akt notarialny. Warto przy tym zaznaczyć, że poprzez umowę można zgodnie rozdysponować zarówno częścią jak i całym majątkiem spadkowym.

Gdy spadkobiercy nie są zgodni co do sposobu podziału składników spadku w grę wchodzi sądowy dział spadku. W takim przypadku o sposobie takiego podziału decyduje sąd.

 Kancelaria oferuje swoje usługi w zakresie:

  • doradztwa prawnego;
  • sformułowaniu i skierowaniu poprawnego pod względem formalnym wniosku o stwierdzenie nabycia spadku;
  • reprezentacji klientów na etapie sądowym.
LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.