Kodeks cywilny stanowi, że sposób naprawienia szkody zależy od decyzji poszkodowanego. Ten może wybierać między przywróceniem stanu poprzedniego lub zapłatą odpowiedniej, inaczej odszkodowani. Jednakże bardzo często w praktyce spotykamy się z problemem, że towarzystwo ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania zgodnie z kalkulacją naprawy ze względu na brak przedstawienia dokumentacji naprawy uszkodzonego pojazdu. Dotychczas orzecznictwo sądów wskazywało, że poszkodowany nie może domagać się odszkodowania w wysokości odpowiadającej kosztom naprawy pojazdu, których nigdy nie poniósł.
Co oznacza dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Każdy z nas może spotkać się z sytuacją, w której dowiaduje się o śmierci bliskich nam osób i długach jakie pozostawił po sobie zmarły. Jeśli mamy pewność, że zmarły nie pozostawił po sobie żadnych długów, nie musimy się martwić koniecznością podjęcia dalszych czynności związanych ze spadkiem. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że zmarły pozostawił po sobie długi. Co robić w takiej sytuacji? Co się dzieje z długami?
Zaciągnięcie kredytu, poza koniecznością spłaty kwoty kredytu, wiąże się z szeregiem innych kosztów. Tzw. „opłaty pozaodsetkowe”, na które składają się różnego rodzaju prowizje, opłaty wstępne oraz składki ubezpieczeń są często bardzo wysokie. Nie wszyscy konsumenci jednak wiedzą, że te koszty podlegają zwrotowi po wcześniejszej spłacie zobowiązania.
W zawieranych umowach kredytów hipotecznych waloryzowanych według kursów CHF z oprocentowaniem zmiennym banki bardzo często stosują rozmaite klauzule uprawniające do jednostronnego ustalania wysokości zobowiązania kredytowego, wysokości spłat poszczególnych rat jak i zmiany oprocentowania.
Zgodnie z zakazem anatocyzmu od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy
Proces inwestycyjny w zakresie budowy składa się z wielu etapów, spośród których liczne problemy natury prawnej rodzi procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę, m.in. związana z nią konieczność uzyskania pewności czy planowany obiekt będzie spełniał wszelkie warunki wymagane przez prawo.
Egzekucja komornicza spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często okazuje się bezskuteczna. Co zrobić kiedy komornik umorzy postępowanie egzekucyjne z powodu bezskutecznej egzekucji komorniczej?
Jak obrazują realia bardzo często konsumenci nie zdają sobie sprawy z różnic dzielących rękojmię i gwarancję, jaką objęte mogą być rzeczy nabywane przez nich w dniu codziennym w drodze sprzedaży konsumenckiej.
Błąd medyczny, często nazywany też błędem lekarskim bądź błędem w sztuce lekarskiej, nie jest jednoznacznie zdefiniowany na gruncie prawa polskiego.