Jak wynika z danych podawanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2022 r. ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do 15 622 dłużników, z czego najmłodszy z nich miał 19 lat, zaś najstarszy 99 lat. Najwięcej upadłości ogłoszono w województwie śląskim - 18,21% i mazowieckim - 11,64%.
Powyższe dane świadczą o świadomości społeczeństwa o dostępnych rozwiązaniach prawnych dających możliwość uzdrowienia sytuacji finansowej dłużnika. Upadłość konsumencka jest bowiem postępowaniem oddłużeniowym, a jej przeprowadzenie umożliwia rozpoczęcie nowego życia bez długów oraz bez strachu przed kolejnym postępowaniem egzekucyjnym, telefonem od wierzyciela, zajęciem rachunku bankowego przez komornika czy zajęciem pobieranego wynagrodzenia. W tym miejscu należy podkreślić, że nie każda sytuacja finansowa dłużnika kwalifikować się będzie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy każdorazowo przeanalizować swoją sytuację, przy uwzględnieniu warunków przewidzianych w Ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, od spełnienia których zależne jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wobec tego, pojawia się pytanie – jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby Sąd ogłosił upadłość konsumencką?
Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej inicjowane jest poprzez złożenie przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. We wniosku dłużnik musi wskazać informacje dot. jego sytuacji finansowej, tj.:
Poza podaniem ww. informacji należy również odpowiednio uzasadnić złożony wniosek poprzez opisanie sytuacji materialnej przeszłej, w której zostało zaciągnięte zobowiązanie i teraźniejszej,z której wynika brak możliwości spłaty zadłużenia. Do wniosku należy również załączyć dowody m.in. na fakt niewypłacalności dłużnika, przyczyn niewypłacalności oraz braku możliwości poprawienia swojej sytuacji finansowej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej podlega opłacie sądowej w kwocie 30 zł. Obecnie postępowanie upadłościowe jest w całości zinformatyzowane, a wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składany jest drogą elektroniczną za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych działającego w ramach Portalu Rejestrów Sądowych. Złożenie do Sądu wniosku o ogłoszenie upadłości w formie papierowej skutkować będzie jego zwrotem do nadawcy i brakiem rozpoznania.
Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie sporządzić wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub masz problem z jego złożeniem w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, Nasza Kancelaria Prawna chętnie udzieli Ci wsparcia na wszystkich etapach postępowania, począwszy od analizy Twojej sytuacji finansowej, przygotowania i złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jak również po ogłoszeniu upadłości aż do momentu uzyskania oddłużenia.