Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Przed 14 lutym 2001 r. do dziedziczenia gospodarstw rolnych z ustawy dochodzili wyłącznie Ci spadkobiercy, którzy w momencie śmierci spadkodawcy:

1) stale pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

2) mieli przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej albo

3) byli małoletni bądź też pobierali naukę zawodu lub uczęszczali do szkół, albo

4) byli trwale niezdolni do pracy.

 

W chwili śmierci spadkodawcy należało spełniać co najmniej jeden z wyżej wymienionych warunków. W sytuacji, gdy żaden z bezpośrednich zstępnych ani małżonek spadkodawcy nie spełniał żadnego z ww. warunków do dziedziczenia dochodzili dalsi spadkobiercy ustawowi – wnuki czy rodzice zmarłego. Dopiero w przypadku niespełniania przez żadnego ze spadkobierców ustawowych warunków, do dziedziczenia gospodarstwa rolnego dochodziło na zasadach ogólnych.

14 lutego 2001 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów statuujących szczególny tryb dziedziczenia gospodarstw rolnych, w związku z czym spadki otwarte od tej daty podlegają ogólnym regułom dziedziczenia ustawowego.

Kancelaria świadczy usługi w zakresie dziedziczenia gospodarstw rolnych, gdy spadkodawca zmarł przed 14 lutym 2001 r.

LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.