Ustalanie stosunku pracy

Przepisy prawa pracy zakazują zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi przy zachowaniu warunków, jakie spełniać powinien stosunek pracy. Pracodawcy decydują się jednak bardzo często na nieprzestrzeganie tego zapisu ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą zwolnienie z zobowiązań wynikających z przepisów prawa pracy.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło najczęściej nie ma prawa do płatnego urlopu, nie ma gwarancji minimalnego wynagrodzenia, można z nią zakończyć współpracę z dnia na dzień. Wiele osób decyduje się jednak na zatrudnienie na takich warunkach w obawie o brak środków do życia. Równie często zakres czynności powierzanych na podstawie umowy zlecenia odpowiada w pełni stosunkowi pracy. Niekiedy zdarza się, że pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy kwestionując jego stan zatrudnienia.

W polskim porządku prawnym o charakterze umowy decyduje wola jej stron oraz cechy stosunku, który łączy strony. Z żądaniem ustalenia stosunku pracy może wystąpić każdy, który twierdzi, że był stroną stosunku pracy, Inspektor Pracy lub inna osoba, która legitymuje się interesem prawnym.

Kancelaria oferuje swoje usługi w zakresie:

  • doradztwa prawnego;
  • postępowania o ustalenie stosunku pracy.
LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.