Zachowek

Instytucja zachowku ma doniosłe znaczenie w obowiązujących regułach spadkobrania i dotyczy na ogół sytuacji, w której spadkodawca pozostawił po sobie testament. Ustawodawca przewidział w polskim porządku prawnym ten instrument mając na uwadze zabezpieczenie interesu spadkobierców ustawowych.

Do dziedziczenia majątku spadkowego przez spadkobierców ustawowych dochodzi przede wszystkim w sytuacji, gdy odbywa się ono bez pozostawionego testamentu. Zdarza się jednak, że spadkodawca wydziedzicza w testamencie spadkobierców ustawowych lub wyzbywa się całego majątku bezpośrednio przed śmiercią. Spadkodawca może wydziedziczyć spadkobierców ustawowych w trzech przewidzianych w prawie sytuacjach

  • gdy postępują oni wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • gdy dopuścili się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • gdy uporczywie nie dopełniają względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Gdyby jednak do wydziedziczenia doszło bez wyraźnej przyczyny osobom, które dziedziczyłyby z ustawy przysługuje roszczenie o zachowek. Najogólniej rzecz ujmując zachowek stanowi połowę lub 2/3 udziału, który przypadałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. W kręgu osób uprawnionych do zachowku pozostają przede wszystkim zstępni spadkodawcy – jego dzieci, wnuki, prawnuki, małżonek lub ewentualnie rodzice.

Kancelaria oferuje w powyższym zakresie:

  • doradztwo prawne
  • sporządzenie pozwu o zachowek;
  • reprezentację klientów w postępowaniu sądowym.
LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.