Instytucja zachowku ma doniosłe znaczenie w obowiązujących regułach spadkobrania i dotyczy na ogół sytuacji, w której spadkodawca pozostawił po sobie testament. Ustawodawca przewidział w polskim porządku prawnym ten instrument mając na uwadze zabezpieczenie interesu spadkobierców ustawowych.
Do dziedziczenia majątku spadkowego przez spadkobierców ustawowych dochodzi przede wszystkim w sytuacji, gdy odbywa się ono bez pozostawionego testamentu. Zdarza się jednak, że spadkodawca wydziedzicza w testamencie spadkobierców ustawowych lub wyzbywa się całego majątku bezpośrednio przed śmiercią. Spadkodawca może wydziedziczyć spadkobierców ustawowych w trzech przewidzianych w prawie sytuacjach
Gdyby jednak do wydziedziczenia doszło bez wyraźnej przyczyny osobom, które dziedziczyłyby z ustawy przysługuje roszczenie o zachowek. Najogólniej rzecz ujmując zachowek stanowi połowę lub 2/3 udziału, który przypadałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. W kręgu osób uprawnionych do zachowku pozostają przede wszystkim zstępni spadkodawcy – jego dzieci, wnuki, prawnuki, małżonek lub ewentualnie rodzice.
Kancelaria oferuje w powyższym zakresie: