Zwrot kosztów leczenia

Uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia rodzi po stronie sprawcy zdarzenia obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z koniecznością leczenia. W orzecznictwie sądowym ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym sprawca zdarzenia zobowiązany jest pokryć wszelkie celowe i niezbędne koszty zmierzające do poprawy stanu zdrowia poszkodowanego, a więc obejmują m.in. koszty związane z pobytem w szpitalu, konsultacji u specjalistów, pomocy pielęgniarskiej, koszty zakupu lekarstw, niezbędnej aparatury medycznej, sprzętu rehabilitacyjnego czy ortopedycznego, oprotezowania. Zakres obowiązku sprawcy pokrywa niemalże wszelkie negatywne konsekwencje zdrowotne pozostające w związku ze zdarzeniem wywołującym szkodę czyniąc zadość zasadzie pełnej kompensaty.

Jak się jednak zdaje, bardzo często zakres obowiązku odszkodowawczego jest przez ubezpieczycieli kwestionowany lub ograniczany już na etapie przedsądowym. Zakłady ubezpieczeń odmawiają najczęściej zwrotu kosztów leczenia w prywatnych placówkach, zwrotu kosztów zakupu lekarstw.

W związku z podjętym leczeniem poszkodowani zmuszeni są najczęściej dojeżdżać na własny koszt zarówno do szpitali jak i placówek medycznych, poradni specjalistycznych, ośrodków rehabilitacji. W szczególnie długotrwałym procesie leczenia koszty te wymagają znacznych nakładów pieniężnych. ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztów poniesionych w związku z koniecznym leczeniem, tym nie mniej skuteczne dochodzenie zwrotu kosztów dojazdów jest bardzo często skomplikowane.

Ubieganie się o zwrot kosztów dojazdów wymaga od poszkodowanego ich udokumentowania. Jednocześnie nie należy zapominać, że ubezpieczyciel zobowiązany jest pokryć wyłącznie realnie poniesione koszty i wyłącznie te, które pozostają w związku z leczeniem.

Kancelaria od lat prowadzi podobne sprawy, przez co nasze doświadczenie gwarantowane oferowaną obsługą prawną ma solidne fundamenty w większości wygranych spraw, zasądzanych pełnych zwrotach poniesionych w związku z leczeniem kosztów. W zakresie świadczonych usług oferujemy dochodzenie zwrotu kosztów leczenia oraz kosztów dojazdów  w związku z leczeniem powstałych w wyniku:

  • wypadków komunikacyjnych;
  • wypadków w miejscu pracy;
  • błędów medycznych.
LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.