Separacja

Co warto wiedzieć na temat separacji?

Problemy w małżeństwie często skutkują podjęciem jednostronnej lub obustronnej decyzji o separacji. Warto wiedzieć, czym skutkuje separacja, zanim podejmie się kroki zmierzające do jej ustanowienia, jakie skutki prawne za sobą niesie i czym właściwie różni się od rozwodu.

Separacja: definicja

Separacja możliwa jest w sytuacji, kiedy pomiędzy małżonkami nastąpił rozkład pożycia. Należy jednak zaznaczyć, że warunkiem koniecznym jest rozkład zupełny, zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, fizycznej, jak również na płaszczyźnie emocjonalnej. Nie oznacza to jednak, że separacja nie jest możliwa w przypadku małżonków, którzy nadal mieszkają w tym samym mieszkaniu/domu. Warto zaznaczyć, że wówczas także istnieje możliwość orzeczenia separacji formalnej.

Separacja a rozwód

Wbrew pozorom, separacja nie jest jedynie preludium rozwodu. To czasowe rozdzielenie, które może być szansą na przeanalizowanie małżeńskich stosunków i podjęcie próby naprawienia związku, jeżeli już od dawna narastały w nim konflikty. Nie zawsze separacja musi kończyć się sprawą rozwodową, chociaż rzecz jasna w niektórych przypadkach po okresie separacji małżonkowie decydują się na sądowne rozwiązanie swojego małżeństwa.

Czy separacja jest konieczna do rozwodu?

W Polsce nie ma konieczności ustanawiania separacji przed rozwodem. Nie oznacza to jednak, że taki krok jest całkowicie bezzasadny w kontekście małżeństw, w których małżonkowie nie widzą możliwości porozumienia. W praktyce bowiem, wcześniejsza separacja może być warunkiem upraszczającym postępowanie w sprawie rozwodowej. Separacja stanowi wyraźny znak, że małżeństwo od dawna przeżywało problemy i że zupełny rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił wcześniej. Przypominamy, że zupełny rozkład pożycia to warunek konieczny do ustanowienia separacji formalnej.

Czym skutkuje separacja?

Będąc w separacji małżonkowie nadal pozostają w związku małżeńskim, co oznacza konkretne konsekwencje prawne, których należy być świadomym decydując się na separację. Między innymi, mąż i żona nie mogą wejść w kolejne małżeństwo, a jeśli posiadali wspólność majątkową, separacja będzie oznaczała wprowadzenie rozdzielności. W związku z tym, że zarówno rozwód, jak i separacja pociągają za sobą określone skutki, warto porozmawiać z prawnikiem, który wyjaśni różnicę pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami i szczegółowo przedstawi następstwa separacji w przypadku Klienta.

Koszt sprawy o separację

Koszt separacji jest nierozerwalnie związany z indywidualną sytuacją małżonków. W przypadku pary, w których zarówno mąż, jak i żona zgodnie zdecydowali się na taki krok,  wystarczające będzie złożenie wniosku o separację (koszt – 100 złotych). Takie rozwiązanie możliwe jest jednak jedynie w odniesieniu do małżeństw nie posiadających małoletnich dzieci. Pozew natomiast wiążę się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 600 złotych.

LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.