Zaprzeczenie ojcostwa

Co oznacza zaprzeczenie ojcostwa?

W polskim prawie funkcjonuje domniemanie ojcostwa. Co to oznacza w praktyce? Domniema się, że ojcem dzieci urodzonych w czasie związku małżeńskiego lub podczas okresu 300 dni liczonych od ustania/unieważnienia małżeństwa jest mąż matki dziecka (pod warunkiem, że matka nie weszła w tym czasie w kolejny związek małżeński). Inaczej jest natomiast w przypadku separacji – dziecko, które urodziło się po tym, jak minęło 300 dni od orzeczenia separacji, nie jest automatycznie uznawane za dziecko męża matki.

Zaprzeczenie ojcostwa: definicja

Domniemany ojciec dziecka, mając wątpliwości czy rzeczywiście jest nim biologicznie, może sięgnąć po określone środki prawne, czyli wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Celem powództwa będzie ewentualne wykluczenie ojcostwa. Warto jednak pamiętać, że postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa może być prowadzone również z inicjatywy matki lub dziecka, które ukończyło 18 lat.

Jak można zaprzeczyć ojcostwu?

Domniemany ojciec, który chce zaprzeczyć ojcostwu musi złożyć stosowny pozew do sądu. Pozew składany jest przeciwko dziecku i matce, natomiast w sytuacji kiedy matka nie żyje, taki pozew należy złożyć przeciwko dziecku. Trzeba jednak zaznaczyć, że domniemany ojciec ma na to tylko 6 miesięcy, liczonych od dnia, w którym uzyskał informację o tym, że jego żona urodziła dziecko. Jednocześnie jednak musi to zrobić przed terminem, w którym dziecko stanie się pełnoletnie.

Zaprzeczenie ojcostwa po wcześniejszym uznaniu dziecka przez domniemanego ojca

Jeżeli domniemany ojciec już uznał dziecko i po czasie dowiedział się, że jednak nie jest jego biologicznym rodzicem, w świetle obowiązujących przepisów, nie ma związanych rąk. W takiej sytuacji może zdecydować się na krok, jakim będzie powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka. Mężczyzna ma na to sześć miesięcy. Należy pamiętać, że ten termin liczony jest od dnia, w którym domniemany ojciec uzyskał informację, że uznane dziecko nie jest jego biologicznym potomkiem.

Zaprzeczenie ojcostwa po upływie 6 miesięcy

Jeżeli domniemany ojciec, nie złożył pozwu o zaprzeczenie ojcostwa w terminie 6 miesięcy, jak powinien był zrobić, może zdecydować się na przedłożenie odpowiedniego wniosku u prokuratora. Prokurator jest bowiem uprawniony do tego, żeby wnieść pozew do sądu o zaprzeczenie ojcostwa. W praktyce jednak, domniemany ojciec, który ma wątpliwości, że jest ojcem biologicznym dziecka, powinien pilnować terminu zaprzeczenia ojcostwa, ponieważ interwencja prokuratora będzie wymagała od mężczyzny udowodnienia, że proces jest istotny z uwagi na pożytek dziecka.

Zaprzeczenie ojcostwa wniesione przez matkę

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może być wniesiony przez matkę dziecka. Musi to jednak zrobić przed upływem 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Co więcej, matka może też wystąpić z wnioskiem do prokuratora, by prokurator wniósł pozew o zaprzeczenie ojcostwa, jeżeli nie złożyła takiego pozwu samodzielnie we wspomnianym terminie.

 

LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.