W polskim prawie funkcjonuje domniemanie ojcostwa. Co to oznacza w praktyce? Domniema się, że ojcem dzieci urodzonych w czasie związku małżeńskiego lub podczas okresu 300 dni liczonych od ustania/unieważnienia małżeństwa jest mąż matki dziecka (pod warunkiem, że matka nie weszła w tym czasie w kolejny związek małżeński). Inaczej jest natomiast w przypadku separacji – dziecko, które urodziło się po tym, jak minęło 300 dni od orzeczenia separacji, nie jest automatycznie uznawane za dziecko męża matki.
Domniemany ojciec dziecka, mając wątpliwości czy rzeczywiście jest nim biologicznie, może sięgnąć po określone środki prawne, czyli wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Celem powództwa będzie ewentualne wykluczenie ojcostwa. Warto jednak pamiętać, że postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa może być prowadzone również z inicjatywy matki lub dziecka, które ukończyło 18 lat.
Domniemany ojciec, który chce zaprzeczyć ojcostwu musi złożyć stosowny pozew do sądu. Pozew składany jest przeciwko dziecku i matce, natomiast w sytuacji kiedy matka nie żyje, taki pozew należy złożyć przeciwko dziecku. Trzeba jednak zaznaczyć, że domniemany ojciec ma na to tylko 6 miesięcy, liczonych od dnia, w którym uzyskał informację o tym, że jego żona urodziła dziecko. Jednocześnie jednak musi to zrobić przed terminem, w którym dziecko stanie się pełnoletnie.
Jeżeli domniemany ojciec już uznał dziecko i po czasie dowiedział się, że jednak nie jest jego biologicznym rodzicem, w świetle obowiązujących przepisów, nie ma związanych rąk. W takiej sytuacji może zdecydować się na krok, jakim będzie powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka. Mężczyzna ma na to sześć miesięcy. Należy pamiętać, że ten termin liczony jest od dnia, w którym domniemany ojciec uzyskał informację, że uznane dziecko nie jest jego biologicznym potomkiem.
Jeżeli domniemany ojciec, nie złożył pozwu o zaprzeczenie ojcostwa w terminie 6 miesięcy, jak powinien był zrobić, może zdecydować się na przedłożenie odpowiedniego wniosku u prokuratora. Prokurator jest bowiem uprawniony do tego, żeby wnieść pozew do sądu o zaprzeczenie ojcostwa. W praktyce jednak, domniemany ojciec, który ma wątpliwości, że jest ojcem biologicznym dziecka, powinien pilnować terminu zaprzeczenia ojcostwa, ponieważ interwencja prokuratora będzie wymagała od mężczyzny udowodnienia, że proces jest istotny z uwagi na pożytek dziecka.
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa może być wniesiony przez matkę dziecka. Musi to jednak zrobić przed upływem 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Co więcej, matka może też wystąpić z wnioskiem do prokuratora, by prokurator wniósł pozew o zaprzeczenie ojcostwa, jeżeli nie złożyła takiego pozwu samodzielnie we wspomnianym terminie.