Utracone korzyści

Poszkodowani bardzo często w wyniku wypadków tracą całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej. W takim wypadku, w zależności od tego czy owa niezdolność ma charakter trwały lub nie, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o utracone korzyści jak i poniesione w związku z wypadkiem straty.

Z oczywistych względów nie jest możliwe jednoznaczne wykazanie szkody w postaci utraconych korzyści. W związku z wypadkiem poszkodowani mogą utracić możliwość podpisania lukratywnego kontraktu, wykonania dzieła, a niekiedy – możliwość okazyjnego zakupu dobra materialnego. W zależności od rodzaju utraconej korzyści inny będzie proces jej dowodzenia. W grę wchodzić będą m.in. umowy, umowy przedwstępne, oświadczenia, promesy daleko uprawdopodabniające spodziewaną korzyść.

W związku z powyższym, dochodzenie roszczeń o utraconą korzyść na etapie sądowym wymaga pogłębionej znajomości orzecznictwa sądowego – od stopnia, w jakim udowodniona zostanie spodziewana korzyść będzie zależeć, z jak wysokim prawdopodobieństwem sąd uzna, w świetle doświadczenia życiowego, że utrata spodziewanej korzyści rzeczywiście nastąpiła. Zasada ta ma szczególne znaczenie wobec obowiązującej zasady całkowitej kompensaty szkody, która nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia się poszkodowanego.

Nasza kancelaria adwokacka w związku z bogatym doświadczeniem w dochodzeniu roszczeń wynikających ze szkód osobowych oferuje:

  • pomoc w skompletowaniu dokumentów uprawdopodabniających spodziewane korzyści;
  • wybór odpowiedniej strategii w dochodzeniu roszczeń o utracone korzyści;
  • reprezentację na etapie przedsądowym jak i sądowym.
LOKALIZACJA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.