Prawo pracy zakazuje zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi przy zachowaniu warunków, jakie spełniać powinien stosunek pracy. Pracodawcy decydują się jednak bardzo często na nieprzestrzeganie tego zapisu ze względu na korzyści, jakie niesie ze sobą zwolnienie z zobowiązań wynikających z przepisów prawa pracy.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło najczęściej nie ma prawa do płatnego urlopu, nie ma gwarancji minimalnego wynagrodzenia, można z nią zakończyć współpracę z dnia na dzień. Wiele osób decyduje się jednak na zatrudnienie na takich warunkach w obawie o brak środków do życia. Równie często zakres czynności powierzanych na podstawie umowy zlecenia odpowiada w pełni stosunkowi pracy. Niekiedy zdarza się, że pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy kwestionując jego stan zatrudnienia.
W polskim porządku prawnym o charakterze umowy decyduje wola jej stron oraz cechy stosunku, który łączy strony. Z żądaniem ustalenia stosunku pracy może wystąpić każdy, który twierdzi, że był stroną stosunku pracy, inspektor pracy lub inna osoba, która legitymuje się interesem prawnym.
Kancelaria oferuje usługi w zakresie: